Tro, Håb & Inspiration

Kristen metalmusik i Åbenkirke i Herning

Kim Song Sternkopf i midten var også med ved Uprising Festivalen for 10 år siden i Åbenkirke. Da var han forsanger i heavy bandet Amplified.

Internationalt kendt heavy metal gruppe slår tonen an ved en Uprising Festival i Åbenkirke i Herning.

Der bliver skruet godt op for både røgmaskinerne og de farvede projektører på scenen i Åbenkirke fredag 30. november, og lyden når op på maksimal styrke. Her vil tre heavy bands pumpe mættede toner ud til musikfans med metal i blodet.

Kendt band med kristen forsanger

Esben Dulwich Engholm er musikpræst i Åbenkirke. Han fortæller, at hovednavnet ved koncerten i Åbenkirke er det professionelle metalband MØL med sangeren Kim Song Sternkopf i spidsen. Kim Song Sternkopf har en fortid i Åbenkirkes lovsangsgruppe. I dag optræder han sammen med sit band på flere europæiske scener.

Forskellige holdninger til musik

For 10 år siden var der et tilsvarende heavy metal-arrangement i Åbenkirke. Det var langt fra alle, der kunne forstå, at en kirke kunne åbne dørene for den hårdt klingende musik.

– Vi kan have forskellige præferencer for musik. Og vi kan egentligt også godt have holdninger om, hvordan sand kristen musik skal være. Men jeg mener ikke, at det er vores opgave at dømme nogen bestemt musik ude. For mig er det vigtigt at se på teksterne, der bliver sunget, siger Esben Dulwich Engholm.

– Sangene ved Uprising Festival kommer omkring mange almenmenneskelige spørgsmål. Og man kan tolke kristne budskaber ind i nogle af teksterne. I øvrigt foretager vi en nøje udvælgelse af sangene, så der ikke er budskaber, der konflikter med det grundsyn, Åbenkirke står for.

Så jeg mener, at der selvfølgelig skal være plads til en metalkoncert i vores kirke, siger Esben Dulwich Engholm.

Intens musik med nerve

Esben Dulwich Engholm fortæller, at Åbenkirke med koncerten ønsker at skabe et arrangement, som har en anden musikalsk intensitet og nerve end det, man oplever ved gudstjenesterne om søndagen.

-På sigt kunne jeg da godt forestille mig, at der i vores kirkes gudstjenester af og til blev flettet bare en lille tråd af letmetal ind i musikken, slutter Esben Dulwich Engholm.

Musik bygger bro

Amir Rehman er professionel kulturiværksætter, og han er en del af planlægningsgruppen bag metalarrangementet. Med sit muslimske ståsted har han ikke sin daglige gang i Åbenkirke. Amir Rehmans vision for koncerten er at føre mennesker sammen.

– Med mit engagement ønsker jeg at skabe bro mellem mennesker. Man kan have forskellige syn og opfattelser af mange ting, men man kan samles om musikken. Ved en heavy festival kan den ateistiske heavy rocker mødes med den evangeliske kristne. Musikken kan bane vej for den gode dialog mellem mennesker, siger Amir Rehman.

Målet er 200 deltagere

Amir Rehman var også med i planlægningsgruppen, som stod for det første heavy metal-arrangement i Åbenkirke for 10 år siden. Her dukkede ca. 200 metalfans op til koncerten. Amir Rehman håber, at publikumsskaren denne gang når op på samme antal.

Akustisk musik i pauserne

Koncertarrangementet starter klokken 19.00 og varer frem til omkring midnat. I løbet af aftenens pauser kan deltagerne tanke op i kirkens cafe i selskab med noget mere afdæmpet akustisk livemusik og indie rock.

Her kunne din reklame være
Se også