Tro, Håb & Inspiration

Udfordringer for FC Udfordringen

FC Udfordringen har kort før sæsonstart trukket sit hold fra Københavnerserien.

FC Udfordringens andet hold er nu blevet klubbens førstehold.

En smuk junidag i 2019 vandt FC Udfordringens bedste herrehold 4-0 over CBS Sport og sikrede sig oprykningen til Københavns bedste fodboldrække og manifisterede klubbens sportslige kulmination. I fodboldmæssig forstand var denne oprykning på mange måder naturstridig da denne række normalt er forbeholdt meget større klubber.

I foråret kæmpede FC Udfordringen med at stille hold i Københavnsserien, men sluttede dog alligevel langt over nedrykningsstregen. Nu har klubben erkendt, at de har måttet trække førsteholdet fra rækken.

Det betyder, at førsteholdet til næste sæson bliver tvangsnedrykket til Serie 4. FC Udfordringen-formand Ruben Harbo siger til Udfordringen, at klubben har været nødt til at tage beslutningen, da mange spillere har søgt væk.

– Vi er rent sportsligt nok vokset lidt hurtigere, end vores setup nødvendigvis berettiger til. Vi er jo en ung klub fra 2004 og har ikke nogen ungdomsafdeling. Klubben har, når der har været flest, kunne mønstre omkring 80 herrespillere.

– En stor del af kernen på det hold, der spillede os op i Serie 1 og Københavnsserien, er stoppet, fordi de er blevet fædre eller har købt hus væk fra København. De spillere, vi fik ind, havde ikke helt niveau til Københavnsserien. I løbet af sommeren kunne vi se, at vi ikke kunne være med sportsligt. Så de spiller der havde større sportslige ambitioner, er taget til klubber, der kunne matche deres ønsker.

– Det kunne godt være, vi kunne have fundet nogle spillere med det sportslige niveau rundt omkring i de andre københavnske klubber, men det var egentlig ikke det, vi ville. Vi ville gerne tilbage til kernen af klubbens DNA, og det er at gøre en forskel for både fodbolden og menneskene i København.

– Nu kigger vi fremad, og selvfølgelig er der en straf, når man trækker et hold. Både oprykningsforbud, og at vi skal starte forfra i Serie 4. Det er en kæmpe mavepuster til det sportslige setup.

Værdier fremfor pokaler

– Omvendt er vores klub ikke bygget på sportslig succes, men på et ønske om at sprede kristendommens budskab med fodbolden som et fælles tredje. Og det kan vi gøre lige så godt i serie 4 som i Københavnerserien.

– Da omfanget af de sportslige udfordringer i klubben gik op for os, lagde vi hurtigt situationen over i Guds hænder. Ud over bestyrelsen og medlemmerne aktiverede vi også en gruppe medlemmer, der har været vigtige for klubben over de seneste mange år og bad dem gå i forbøn for klubben.

– Selv om ingen i klubben er begejstret for beslutningen – vi har jo alle en vis vindermentalitet – har vi alligevel fundet ro og Guds fred i beslutningen. Jeg blev blandt andet mindet om vores 10 års jubilæumsvideo. Her havde vi kun oplevet fremgang, men allerede her taler vi om, at vi også vil forlade os på Gud, når der kommer svære tider – og det er så dem, vi er i lige nu.

FC Udfordringen kort fortalt

Udfordringen har været navnepartner for den kristne fodboldklub FC Udfordringen i over ti år.

Klubben har til huse i Valby Idrætspark i København og stiller i denne sæson med to seniorhold og et kvindehold.

Klubben donerer hvert år ti procent af medlemmernes kontingent til et lokalt velgørende formål og har over de seneste 10 år sponsoreret Youth With A Missions (YWAM) fodboldaktiviteter i Reciefe, Brasilien.

Her kunne din reklame være
Se også