Tro, Håb & Inspiration

Kamp om pladserne på FCU’s førstehold

Sportschef Peter Anthon glæder sig over udviklingen i FCU.

FC Udfordringen er kommet stærkt i gang med opstartstræningen til den nye sæson. På klubbens førstehold, der spiller i KBU Serie 1, er der historisk stor konkurrence om pladserne.

En række tidligere profiler på holdet er vendt tilbage efter kortere og længere pauser. Der er desuden dukket en del nye, stærke spillere op.

Og så er en række spillere, der i efterårssæsonen var profiler på klubbens andethold, blevet rykket op i førsteholdstruppen her i opstarten.

Samtidig har holdet fået ny cheftræner i Nicolaj Florin, der er kommet til klubben fra en rolle som assisterende træner på Hvidovres andethold i Københavnsserien. Derfor har alle spillere på førsteholdet skullet vise deres evner frem for et nyt trænerteam.

Det tilsammen betyder, at intensiteten og niveauet til træning og kamp har fået adskillige hak op af. Spillende assistenttræner Jonas Rømer Haugegaard siger:

– Det er ingen hemmelighed, at det er utrolig sjovt at være både spiller og træner på FC Udfordringens førstehold lige nu. Der bliver virkelig gået til den til træning og kamp – alle vil vise Nicolaj og jeg, at de skal være en del af vores hold. Samtidig – og måske det aller vigtigste – lever det unikkke FCU-sammenhold stadig i bedste velgående i omklædningsrummet. Så vi er optimistiske forud for den nye sæson.

Førsteholdet har indtil videre spillet fem træningskampe, hvilket har givet fire sejre og et uafgjort resultat. Den 29. marts åbner holdet sæsonen med en udekamp mod Rødovre.

Nye trænere

Også klubben andet- og tredjehold er gået i gang med forberedelserne til den nye sæson, men har dog stadig deres første træningskampe til gode. På begge hold har der været udskiftninger på trænerposten, ligesom flere nye spillere også her har meldt deres ankomst.

Dameholdet er startet træningen i marts og er også optimister forud for den nye sæson. Sportschef i FC Udfordringen, Peter Anthon, siger:

– Jeg glæder mig meget over udviklingen på alle klubbens hold. Især er jeg glad for, at FCU igen har et damehold. I bestyrelsen er vi optagede af hele tiden at gøre, hvad vi kan for med små skridt at forbedre rammerne om alle klubbens hold, tydeliggøre klubbens værdigrundlag og sikre, at den særlige FCU-ånd lever på alle hold. Vi er ikke en klub, men en familie, og det er vigtigt for os, at alle klubbens medlemmer oplever det.

Se også