Tro, Håb & Inspiration

FC Udfordringens damehold overrasker

Den kristne fodboldklub FC Udfordringens eneste damehold rykkede uventet op efter sidste sæson. Det har medført flere nye spillere, oprettelse af endnu et hold og ansættelse af en træner.

Det kvindelige 7-mands hold rykkede uventet op efter sidste sæson. Foto: FC Udfordringen

Sidste sæson overraskede klubbens damehold med at vinde puljen og derved sikre sig oprykning.

Forud for sæsonen var målsætningen, at holdet skulle spille sig i top 3, vel vidende, at det kunne blive en udfordring. Inden sæsonens sidste kamp lå damerne på andenpladsen og skulle bruge en sejr for at sikre sig at forblive på den position. Det utænkelige skete dog – Nørrebro United, puljens førsteplads, snublede i sidste spillerunde og tabte til Volvox, samtidig med at FC Udfordringen sikrede sig en sejr på 5-0, og så var oprykningen i hus.

– Succesen kan ikke tilskrives én enkelt spiller, men til gengæld et helt hold, som har været med til at løfte i flok. Hvor vi tidligere har oplevet at være et nyt hold nærmest til hver kamp, fordi vi ikke har trænet, gik vi igennem sidste sæson med en ret stabil og sammenspillet trup, som voksede både på og udenfor banen, fortæller Diana Monberg, som er holdansvarlig.

Damesiden i FC Udfordringen skal udvikles, og derfor har klubben ansat Benjamin Elkjær som træner.

Midt i fejringen af oprykningen oplevede holdet så stor tilstrømning sidst på sæsonen og over sommerferien, at klubben besluttede at oprette et hold mere, i både håb og tro til, at der ville være nok spillere til at fylde to hele hold i den kommende sæson.

Qua det ”momentum” holdet har haft, og at truppen vokser, har klubben valgt at ansætte en træner, som forhåbentligt kan være med til at udvikle damesiden i FCU. Der er fundet en træner i ”egne trækker”, Benjamin Elkjær Hansen, som også selv spiller i klubben.

– Benjamin er virkelig et scoop for vores hold og er på mange måder ”overkvalificeret” til opgaven, så vi har været heldige. Han skal gerne være med til at forsætte den positive udvikling, der er sket på holdet gennem de sidste sæsoner. Nu glæder vi os til ikke bare at spille kampe, men også komme i gang med noget træning, siger Diana Monberg.

Her kunne din reklame være
Se også