Tro, Håb & Inspiration

– Vi skal give den gas på banen og have gode snakke i omklædningsrummet

Det siger den nye formand for FC Udfordringen, Christoffer Lund Bækgaard, som sammen med den nyvalgte bestyrelsen skal give den københavnske fodboldklub en ny start, hvor der lægges vægt på fællesskab.

Der er blevet valgt en ny bestyrelse i FC Udfordringen, som skal sikre, at klubben udvikler sig sportsligt, og at det kristne værdigrundlag fortsat forbliver grundstenen i klubbens DNA.

Forberedelserne til den kommende forårssæson begyndte allerede i starten af februar måned, hvor både FC Udfordringens dame- og herrehold igen satte fødderne på græs. Klubbens damehold leverede en særlig imponerende efterårssæson, som medførte en oprykning til Mesterrækken, som dameholdet således er at finde i ved den kommende sæson.

Den seneste måneds tirsdags- og torsdagstræninger har været kolde og hårde, men de sene træningspas har medført, at rusten er blevet banket af, og at fodboldformen atter er ved at være på plads.

Spillerne har haft nogle udfordringer på fodboldbanen. En del spillere er flyttet fra København, men nye er kommet til. Fotos: Carsten Grønbech.

Ny bestyrelse ser frem til et nyt kapitel for FCU

I slutningen af januar måned blev der valgt en ny bestyrelse i klubben. Bestyrelsen skal bidrage til, at FC Udfordringen udvikler sig sportsligt, og at klubben bliver ved med at danne rammerne for et stærkt fællesskab, som bygger på kristne værdier.

Den nye bestyrelsesformand i klubben hedder Christoffer Lund Bækgaard. Han ser frem til et nyt kapitel i FC Udfordringens historie:”Vi er en helt ny bestyrelse, som er blevet valgt ind, og som har en masse energi og mod på tingene. Vi skal i fællesskab have drevet klubben sundt videre, hvor det sociale og det sportslige skal gå hånd i hånd, og forhåbentlig får vi lov til at se en masse nye ansigter ude på træningsbanerne i Valby,” siger den nye formand.

De øvrige bestyrelsesmedlemmer består af Silje Rygaard Wiik, Andreas Brendes, Benjamin Hansen, Jonas Tangvald Olsen, Abu Sidek, Daniel Berg Thøgersen, Christoffer Randrup og Niklas Rygaard Wiik, som også alle ser frem til ny start, hvor særligt et endnu stærkere fællesskab på tværs af holdene i klubben tilstræbes.

Hårdt efterår

Det blev et hårdt efterår, hvor klubben var nødt til at trække herrernes førstehold fra Københavnerserien. Det skete som følge af et stort frafald af de ældre stamspillere, som begyndte at stifte familie eller flytte ud af København. Derfor skal klubben have en ny frisk start. Christoffer Lund Bækgaard oplyser, at ”det kommende halvår skal handle om at gøre det sjovt at spille fodbold.

Det har på mange måder været en turbulent tid i klubben det sidste års tid, både på grund af Corona, men også fordi vi har trukket et hold fra Københavnerserien. Nu er det tid til en frisk start, hvor fodbold bliver et frirum i hverdagen. Vi skal give den gas på banen, og der skal være plads til gode snakke i omklædningsrummet”.

Det skal være sjovt at spille fodbold i FC Udfordringen.

Sportslig modgang

Klubbens herrehold er at finde i serie 3 i den kommende sæson, men holdet skal desværre – uanset hvordan det præsterer i foråret – en tur i serie 4 efter sommerferien som konsekvens af, at man var nødt til at trække klubbens førstehold sidste år. Den nye bestyrelse vil forsøge at skabe rammerne for, at der trods den lidt sportslige modgang på herresiden bliver skabt et fællesskab, som kan bære klubben fremadrettet, og særligt i en tid, hvor klubben skal finde sig selv igen rent sportsligt.

Uanset om det hedder Københavnerserien, Mesterrækken, serie 3 eller serie 4, er det vigtigste i FC Udfordringen dog vores kristne værdier, det gode fælleskab og de projekter, som vi er med til at støtte. Klubben skal nok med tiden finde vej op gennem rækkerne igen. Det er således en ny og spændende tid, som klubben og den nye bestyrelse står over for.

Se også