Tro, Håb & Inspiration

1. holdet tæt på oprykning

FC Udfordringens 1. hold endte sæsonen med en 3. plads i serie 1 - lige uden for de oprykningsgivende pladser. Det er det bedste resultat i klubbens historie.

Den kristne fodboldklub FC Udfordringens 1. hold har haft en forrygende forårssæson.

Af Peter Athon

Det har været en rigtig god sæson for førsteholdet. Efter et forrygende flot forår formåede vi at ende på 3. pladsen i serie 1 – lige uden for de oprykningsgivende pladser. Det er den højeste placering i klubbens historie, så man kan vel kalde sæsonen for historisk god.

I 13 kampe tabte holdet kun én gang, spillede tre uafgjort, scorede 27 gange og lukkede kun 9 mål ind. Det vidner om en trup med høj kvalitet. Men vi vil altid gerne være flere dygtige fodboldspillere, så alle, der har lyst til at komme og prøve kræfter med serie 1-fodbold i FC Udfordringen skal være meget velkomne.

Taktisk og defensiv udviklling

Vi skiftede cheftræner i januar, hvor Nicolaj Florin trådte til, og hvor Jonas Haugegaard fortsatte som spillende assistenttræner.

Det har været imponerende at se, hvordan holdet under deres ledelse har rykket sig. Især taktisk og defensivt har holdet udviklet sig meget. Der har aldrig været scoret så få mål imod os, som der er blevet i dette forår. Samtidig har truppen masser af spillere med store offensive kvaliteter, så det lover godt for næste sæson.

Farvel til assistenttræner

Desværre har Jonas valgt at stoppe som spillende assistenttræner efter denne sæson, da tjansen har været svær at få til at gå op med et travlt familie- og arbejdsliv. Der er ingen tvivl om, at han har en stor andel i, at førsteholdet er kommet så langt, som det er.

Fra bestyrelsen skal der lyde en stor tak for hans indsats for klubben. Vi er meget glade for, at han fortsætter i klubben som spiller.

 

Se også