Tro, Håb & Inspiration

Hedemølle-efterskoleelever lærte tysk på Hamborgtur

Cecilie Mogensen, Marianne Stenholt, Nathali Skuldbøl, Clara Poulsen og Maria Krabbe i Hamborg.

På Hedemølle Efterskole er det blevet en tradition, at alle elever i 10. klasse, der har tysk, får en meget spændende to-dages tur til Hamborg i december.

Masser af tysk

Der er mange ting på turprogrammet. Først og fremmest skal der læres tysk ved at høre sproget, ved samtaler og ved at alle elever har en fremlæggelse på tysk.

Venner med kristen skole

– Vi har fået en kristen skole i Hamborg som venskabsskole. Her overnatter eleverne i klasseværelser. Vores elever er sammen med de tyske elever til en del af programmet. De bliver opdelt i grupper med tyske og danske unge, hvor de snakker på kryds og tværs i gruppen om forskellige emner, og hvor de tyske unge tager vores elever med på en spændende guidet tur rundt i Hamborg by, fortæller forstander Jens Dam.

Lovsang og fællesskab

Ved skolens store fælles samling fortæller nogle af Hedemølles elever på tysk om indholdet i en dansk kristen efterskoles hverdag. Desuden er vi med til en fælles andagt og lovsang for skolens ældste klasser. Hedemølles elever spiller og synger også et par lovsange, og vi får lov til at opleve et dejligt kristent fællesskab.

Det er en stærk oplevelse for alle elever at besøge Frelsens Hærs (Die Heilsarmee) arbejde blandt hjemløse og misbrugere under overskriften ”Jesus i Sct. Pauli”.

Besøg hos Frelsens Hær

Det er en stor oplevelse for alle elever at besøge Frelsens Hærs (Die Heilesarmee) arbejde blandt hjemløse og misbrugere under overskriften: ”Jesus i Sct. Pauli”. Midt i den belastede bydel Sct. Pauli gør Frelsens Hær en kæmpe forskel. Der er åbent suppekøkken og andagt og samtaler. Folk står i kø for at komme ind.

”Det er så godt at få et indblik i et vigtigt arbejde”, siger lærer Maria Najbjerg.

Teaterforestilling

Om aftenen får alle en kulturel oplevelse. Efter en sejltur over Elben ankommer holdet til aftenforestillingen i Teater am Hafen med den berømte musical ”König der Löwen”! Det er en pompøs forestilling med flotte kostumer, herlig musik og storslået opsætning.

Julemarked og havnebesøg

Udover de mange besøg bliver der også tid til julemarkedet og bustur på havnen. Hamborgturens kombination af at lære både tysk sprog og kultur og at opleve et kristent fællesskab på tværs af grænser, har gjort det spændende for eleverne på Hedemølle at lære tysk.

Se også