Tro, Håb & Inspiration

Sommerhilsen fra FC Udfordringen

På grund af coronasituationen har forårssæsonen i FC Udfordringen – som i alle andre klubber – ikke været som den plejer.

Størstedelen af forårssæsonen har stået på selvtræning, og der er ikke blevet spillet en eneste turneringskamp på tværs af alle holdene. Træningen blev dog i maj måned genoptaget med gradvis inkorporering af de anbefalinger og retningslinjer, som regeringen, sundhedsmyndighederne og KBU løbende fremkom med.

Kærlighed til spillet

Liverpool-koryfæet Bill Shankly udtalte engang i 60’erne følgende:

”Some people think football is a matter of life and death. I assure you, it’s much more serious than that.”

Havde Shankly levet den dag i dag, havde han efter alt at dømme været stor tilhænger af, at fodbold selvfølgelig kommer i anden række, når verden er ramt af en pandemi, og at fodbold må vige, når vigtigere ting er på spil.

Shanklys udtalelse rammer dog hovedet på sømmet i forhold til den følelse og kærlighed, som mange mennesker har til fodbold.

I FC Udfordringen deler vi alle en stor kærlighed til spillet, og vi forsøger gennem træning, kamp og fællesskab i klubben at stimulere denne kærlighed. Men det, der gør FC Udfordringen til en anderledes fodboldklub, er, at vi ser værdi i efter bedste evne at inkorporere og efterleve kristne værdier i alt fra klubbens drift til kampsituationer.

Corona og fremtid

Coronasituationen har medført, at vi i bestyrelsen har valgt, at klubbens spillere ikke skal betale fuldt kontingent for forårssæsonen. Det har været muligt at give et ”støtte-bidrag” til FCU, og her kan vi med stor glæde meddele, at der allerede nu er kommet mere end 7000,- ind i støtte til FCU.

Der skal lyde en kæmpe stor tak til dem, der har valgt at støtte klubben på denne måde. Det betyder meget at se, at vi står sammen i svære tider.

Fra bestyrelsens side håber og tror vi dog også fortsat på, at de nuværende sponsoraftaler klubben har, kommer til at blive forlænget. Vi er fortrøstningsfulde og er sikre på, at vi kommer godt ud på den ”anden side”.

Klubben er af naturlige årsager derfor i en tid, hvor det er svært at at vide, hvordan samspillet bliver mellem klubbens udgifter og indtægter. Vi er dog i bestyrelsen ganske fortrøstningsfulde for fremtiden og glæder os bare til en sommerferie nu og så efterfølgende starte op til en ny sæson med masser af fodbold.

Vi glæder os til, at holdene igen kan spille turneringskampe, når det er forsvarligt at gøre dette igen – forhåbentlig allerede efter sommerferien. Vi håber på at se mange af jer på sidelinjerne efter sommerferien, – Klubbens respektive kampprogrammer kan findes på DBU’s hjemmeside.
Med ønske om en god og sikker sommer til jer alle!

Her kunne din reklame være
Se også