Tro, Håb & Inspiration

FC Udfordringen på pause

Men spillerne træner hver for sig og håber at komme i gang med at spille fodbold igen.

Spillerne afventer utålmodigt at komme ud på de tomme fodboldbaner.

I FCU havde vi knapt nok nået at snøre fodboldstøvlerne, mærket græsset og rørt en bold, da corona-virussen for alvor ramte os i Danmark, og statsministeren lukkede landet ned.

Allerede ved første udmelding valgte vi i FC Udfordringen at lukke ned for al aktivitet og derved følge myndighedernes retningslinjer. I første omgang håbede vi alle, at det blot var en udsættelse af sæsonen, men som tiden går, kan man være i tvivl, om der overhovedet bliver nogen forårssæson med turneringskampe, som vi normalvis kender det.

DBU satsede på, at Danmark atter ville ”åbne op” efter påsken, og planlagde derfor at starte forårssæsonen med turneringskampe fra d. 14. april. Sådan ville coronaen det dog ikke.

Forårssæsonen ser stadig spændende ud

Nikolaj Florin, som er Cheftræner for Herre senior 1, beretter om en rigtig fornuftig holdopstart, efter en lang vinterpause, i midten af januar måned. Her var der et stort fremmøde, høj intensitet og power på alle træningspas.

Ligeledes drog hele holdet af sted på den årlige træningslejr hos ”Claus” fra Nykøbing Sjælland i starten af marts måned, og holdet nåede i alt fem træningskampe, inden alting blev sat på pause.

I stedet for de almindelige træningspas 2 x ugentligt, har spillerne fået et løbe- og træningsprogram med hjem, som skal følges. Til trods for, at der ingen fodbold er, meldes der om højt humør i truppen.

Holdet overvintrede på en 9. plads i Københavns bedste fodboldrække, Københavnsserien, og jeg tror, at alle havde glædet sig til at se, hvad truppen kunne præstere her i anden halvdel af første sæson i KS.

Fodboldstøvlerne har måttet hvile en tid…

Nyt trænerteam

Også hos herrernes 2. hold havde de en spændende sæson i vente. Tilbage i december måned skrev klubben kontrakt med et nyt trænerteam, Benjamin Elkjær og Jesper Dahl. Der var her ligeledes også en god opbakning til træningerne, og truppen voksede uge for uge med både nye og gamle spillere, der kom til.

Begge trænere havde glædet sig til at se, om forventningerne, drømmene og visionerne kunne stå mål med virkeligheden, og samtidig se, hvad truppen kunne bære i denne sæson. Det er altid spændende, når et nyt trænerteam tager over og skal til at indføre nye idéer, taktik og spillestil.

Som Jesper Dahl slutter vores snak af med at sige: ”Det er jo så meget mere end fodbold, vi går glip af”. Dette har han så evigt ret i – hele klublivet og andre aktiviteter er indtil videre sat på pause indtil 10. maj.

Legenden

På herrernes 3. hold har den evige FCU-Legende og kamprekordholder med alletiders flest FCU kampe for alle FCUs respektive hold på CV’et, Thomas Larsen, overtaget cheftrænerstolen, med assistance fra nytilkomne Emil Brohus som hans spillende assistent.

Også her meldes der om talstærk opbakning til de træninger, der nåede at blive gennemført, og en masse nye spillere har tilført ny energi til 3.holdet.

Pigerne mødes visuelt

På damesiden havde holdet glædet sig meget til at komme i gang og derved prøve kræfter med mesterrækken i 7-mands fodbold – den forventningsglæde er desværre udsat lidt endnu.

Dame-afdelingen har over vinteren fået forstærket trænerteamet, hvor klubben har været heldige at lukke en aftale med Jakob Christensen som assistent til chefen for det hele, Adam Bach. Jakob er tiltænkt at være mere med inde over 2. holdets kampe og samtidig bidrage til de træningspas, tiden tillader, med hans skarpe og taktisk gode fodboldforståelse.

Til trods for, at der ingen fodboldtræning er, har pigerne ”mødtes” visuelt hver dag til styrketræning. Det kan godt være, at boldøjet er blevet uskarpt, men det er formen til gengæld ikke, og pigerne regner med at slå de andre hold på den gode form, de har tænkt sig at møde op i, når turneringen for alvor åbnes op igen.

Intet kontingent

Bestyrelsen forsøger på bedste vis at navigere i, hvad der er bedst for klubbens medlemmer og hele FCU som klub.

Én ting er at aflyse alle træninger og sociale arrangementer, en anden ting er, at vi har en fodboldklub, der skal drives, og et budget, der skal overholdes, så der atter findes et FCU, når corona-virussen er blevet dæmpet så tilpas meget, at det er forsvarligt at mødes fysisk igen.

Bestyrelsen besluttede at tilbagebetale alle medlemmernes kontingent for forårssæsonen 2020, da det ikke gav mening, at medlemmerne skulle betale for en ydelse, de reelt ikke fik.

Samtidig var det vigtigt for klubben, at vores kære og seje trænere stadig vil få så meget af den aftalte løn som muligt.

Til trods for, at vi ikke har nogen trænere, der lever af at træne fodbold hos os, var det en stor prioritet at vise vores opbakning og respekt for trænernes store forberedelsesarbejde samt den tid, de trods alt nåede at bruge på diverse træningspas og træningskampe, inden krisen ramte, og pausen startede.

Ikke bare en klub…

En lille sjov sidekommentar, som viser meget om klubben og dens passionerede og dedikerede medlemmer, var da bestyrelsen skrev ud til alle medlemmerne ang. tilbagebetalingen af kontingentet her i forårssæsonen. Flere af spillerne gav udtryk for, at de hellere ville sikre klubbens overlevelse og at få ”det samme” FCU ud på den anden side af corona-krisen, end at have deres kontingent-penge tilbagebetalt.

Måske er det netop her, vi som klub beviser vores motto: ”Ikke bare en klub – men en familie”. Når der er udfordringer, rykker vi tættere sammen i bussen og hjælper, hvor der hjælpes kan.
Én ting er, at fodbolden er lukket ned, men det sværeste er faktisk, at alt det sociale i og omkring klubben også er på corona-pause.

Vi spurgte én af herrespillerne, hvilke tre ting han savnede mest ved fodbolden her i nedlukningspausen. Udover duften af græs var det kammeratskabet, de mange dårlige jokes og det gode fællesskab, der blev nævnt. Mon ikke det i virkeligheden er et godt billede på, hvordan alle i og omkring FCU har det!?

Som bestyrelse vil vi gerne takke alle spillere, trænere og frivillige i klubben for den store opbakning og gejst, I alle kommer med og bringer til bordet i denne svære tid. Uden jer er der ingen FC Udfordringen, og I er med til at danne denne fantastiske fodboldklub, som vi alle elsker.

Her kunne din reklame være
Se også